barış-için-akademisyenler-2

 

14 Ocak 2016 –

 

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi tarafından “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlığıyla yayımlanan ve 1100’den fazla akademisyen tarafından imzalanan bildiri üç gündür Türkiye’nin başlıca siyasi gündemi olarak tartışılmaktadır. AKP’nin linç siyaseti geleneğine uygun olarak, ilk önce Akit, Vahdet, Yeni Şafak gibi lağım medyası bileşenleri tarafından hedef haline getirilen akademisyenler, Erdoğan’ın nefret dolu konuşmasıyla bütün ülkenin gündemine oturmuştur. Erdoğan’ın açıklamasını, organize suç çetesi lideri Sedat Peker’in kanlı tehditleri ve Davutoğlu’nun Erdoğan’ı yankılamaktan ibaret konuşması takip etmiştir.
 
Bugün itibariyle metne imza atan akademisyenler YÖK, savcılıklar, ülkücü çeteler, AKP’li öğrenci konseyleri gibi birçok çevre tarafından tehdit edilmekte, özellikle taşrada yer alan aydınlar, bulundukları il ve ilçeleri terk etmeye zorlanmaktadır. 12 Eylül rejiminin 1402’likler tasfiyesini anımsatan bir “temizlik” operasyonunun sinyalleri verilmektedir.
 
Bir seneden az bir süre önce, şimdi “terörist” ilan ettikleri şahıslarla ortak deklarasyon açıklayan ve Barış İçin Akademisyenler’in bildirisinde yer alan argümanları yüzlerce kez tekrarlayanların, şimdi akademisyenleri bütün bu savaş sürecinin baş sorumlusu olarak toplum önüne atmasının anlamı açıktır: AKP, batısında ayda bir bomba patlayan, doğusunda her gün insanların öldüğü, en önemlisi Kürt halkının siyasi ve psikolojik olarak devletten koptuğu bir Türkiye ile kalakalmış; bu durum için kullanabileceği günah keçisi stoğunu da tüketmiştir. Adlarıyla sanlarıyla hedef gösterebileceği ve Doğu Perinçek’inden Metin Feyzioğlu’na, Sedat Peker’inden şeriatçılara kadar geniş bir linç çetesini arkasında toplayabileceği yeni hedef akademisyenlerdir.
 
“Bu suça ortak olmayacağız” sloganını haykıran akademisyenlerin yanındayız. Soma’dan, Diyarbakır, Suruç ve Ankara’ya, Sultanahmet’ten, Sur, Cizre, Silopi ve Silvan’da işlenen insanlık suçlarına kadar bu iktidarın hiçbir suçuna ortak olmayacağız. Herkesi Sedat Peker’lerin Türkiye’sine karşı aydınların yanında saf tutmaya, baskılara birlikte karşı koymaya davet ediyoruz.

 

Sosyalist Demokrasi için Yeniyol