23 Ağustos’ta adeta gece baskını yaparcasına, herkesin uyuduğu bir saatte yüzlerce jandarma ve polis eşliğinde Sinop Gerze Yaykıl Köyü’ne giren termikçi şirket,  kısa süre içerisinde toplanarak termik santrale karşı tepkilerini ortaya koyan Gerzelilerin kararlılığıyla karşılaşmıştır. Ve şirket mensupları, polis ile jandarmanın güvenlik çemberi (!) içerisinde hareket etmelerine rağmen, çalışamayacaklarını anlayarak sondaj çalışmasına başlayamadan bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Gerze halkını, gece baskını ile etkisiz hale getireceğini düşünerek bölgede rahatça sondaj çalışması yapabileceğini sanan termikçi şirketin ümitleri boşa çıkmıştır. Termik Santralın kurulacağı alanın hemen yakınında kurmuş oldukları çadırda, her gün 100’lerce kişiyle geceli gündüzlü nöbet tutan Gerze halkı, bu baskına karşı 2 yıldır sürdürmüş oldukları termik karşıtı mücadeleyle güçlenmiş bir örgütlülüğe sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Baskın anından itibaren kısa bir süre içerisinde toplanarak direnişi kitleselleştiren Gerze halkı, kalabalık bir kitle ile sondaj çalışmasının yapıldığı alana birikerek termikçilerin topraklarını talan etmelerine izin dahi vermemiştir.

Termikçi şirket, kolluk görevlilerinin eşliğinde bölgeye göndermiş olduğu plakaları kağıtlarla kapatılmış iş makinelerinin, bu yoğun güvenlik ortamı içerisinde köy yollarını kazarak, yollara toprak yığarak oluşturduğu engellerle köylülerin çalışma yapılan alana gelmesini engelleyeceğini sanmıştır. Yine, alana giden bazı yollar, jandarma ve polis araçları ile kapatılarak, Gerzelilerin araçlarıyla çalışma yapılan bölgeye geçişi engellenmeye çalışılmıştır.

Onlarca askerin ve polisin barikat kurduğu alanda, iş makinelerinin önüne yatan Yaykıl köyü kadınlarının direnişi, toprağına sahip çıktığı için coplanan köylülerin kararlılığı gece yarısı baskınını püskürtmüştür. Sondajı başlatamayan şirket çalışanları, yoğun tepkiler ve kalabalığın daha da artması üzerine, Yaykıl köyünü terk etmek zorunda kalmıştır.

Sondaj Çalışması İzinsiz Çıktı

Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGEP), Anadolu Grubu’nun termik santral kurulması planlanan arazide sondaj çalışması yapmak için izin başvurusunda bulunup bulunmadığına ilişkin olarak Sinop Valiliği’ne 04.08.2011 tarihinde bilgi edinme dilekçesi vermiştir. Sinop Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün değerlendirmeleri talebiyle gönderdiği bilgi edinme talebimize Sinop İl Özel İdaresi, “Söz konusu alan ile ilgili Anadolu Grubu tarafından İdaremize her hangi bir müracaat yapılmamıştır” cevabını vermiştir.

Buna karşın, termikçi şirket, 23 Ağustos gece 00.00-01.00 sularında yüzlerce jandarma ve çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemleri altında Yaykıl’a gelerek sondaj çalışması yapma teşebbüsünde bulunmuştur. Sondaj ekipleri, kanuna aykırı bir şekilde hareket etmiştir. Arazi üzerinde sondaj çalışması yapmak için idari izinleri bulunmayan sondaj ekiplerinin, yasa dışı bu eylemlerinin güvenliğini sağlamak için Valilik güvenlik güçlerini emir altına almıştır.

Davetimiz, Gerzelilerle dayanışmayadır…

Anadolu Grubu’nun izinsiz ve yasadışı sondaj yapma teşebbüsünün jandarma ve çevik kuvvet tarafından güvenlik altına alındığı alanda sondaj çalışması yapılmasını istemeyen köylüler darp edilmiştir. Sondaj faaliyetini yürütecek mühendis ve müteahhidin alandan uzaklaşmasına izin verilmesine karşılık, güvenlik önlemi kapsamında bölgeye gelen ambulansların engellenmesi, darp edilerek yaralanan köylülerin hastaneye götürmesine izin verilmemesi kaygı yaratıcıdır.

İzinsiz olarak sondaj çalışması yapmak için bölgeye gelen şirket, köylülerin araçları ile sondaj çalışması yapılan alanlara gitmesini engellemek amacıyla yolu kazmış, kanallar açmış ve yol üzerinde toprak biriktirme yöntemleri kullanmıştır.  Köyleri içerisinde hareket alanları gasp edilen yöre halkı mağdur edilmiş, köyün yollarına zarar verilmiştir.

Bizler, Ekoloji Kolektifi olarak, hukuksuzluklarıyla Gerze’yi yaşanmaz hale getirmeye çalışan termikçi şirketin değil, yasa dışı işlemlere maruz bırakılarak huzursuzluk ortamı içerisine itilen Gerze halkının termiğe karşı sürdürmüş oldukları direnişin yanındayız.

Enerji krizi başlığına sıkıştırılarak yağmayı hukukun tüm sınırlarını ilga ederek sıklaştıran uygulamalara karşı durmak dünyada yaşam için bir zorunluluk haline gelmiştir. Meşru müdafaa sınırları içinde iklim değişikliğine karşı iklim adaletini savunan milyonlarca insanın daha fazla tüketime, daha fazla enerjiye, daha fazla kâra ihtiyacı yok. Bizlerin yaşanabilir bir dünyaya, canlıların çeşitliliğine, özgür bir ülkeye ve sömürüsüz bir dünyaya ihtiyacı var.

Bu sebeple bizler Dün Gerze’de bugün her yerde, direnenlerle birlikteyiz.

Direniş İnsanı Özgür Kılar!

Ekoloji Kolektifi