mandel

 

Ölümünün 20. yılında Ernest Mandel’i Anıyoruz.

 

20. yüzyılın ikinci yarısının en önemli Marksistlerinden Ernest Mandel (1923-1995) genç yaşta Nazizme karşı mücadeleye katılmış, üç kez tutuklanmış ve savaş bittiğinde bir Nazi kampından kurtulmuştur.
 
IV. Enternasyonal’in bütün tarihinde önemli bir yeri olan Ernset Mandel aynı zamanda Belçika’nın en önemli sendikasının danışmanı olarak işçi hareketinde ve dolayısıyla ünlü 1960-61 genel grevinde yer almış, altmışlı yıllarda Türkçe’de Marksist Ekonomi El Kitabı olarak bilinen yapıtı gibi, Marksizmi yeniden canlandıran eserlerini yayınlamaya başlamıştır (bugün birçok araştırmacının dayanağı olan baş eseri Geç Kapitalizm ve Kapitalist Gelişmenin Uzun Dalgalar’ıyla taçlanacak bir çalışma). Bu dönemde Küba’daki ünlü planlama tartışmalarına katılan Ernest Mandel, 68’in de önemli simalarından biri haline gelmiştir.
 
Verdiği eserlerin yanısıra daima gençlerin yetişmesi için özel bir çaba sarf eden Ernest Mandel, aramızdan ayrıldığında geriye yalnızca önemli bir külliyat kalmadı. “Çağın Gece Yarısı”ndan 21. yüzyıla uzanan bir deneyimin aktarıcısı olmasının yanısıra hayatı, sömürülen ve ezilenlerin yanında yer almanın sosyalist bir staretejinin vazgeçilmez unsuru olduğunu göstermiştir.

 

Konuşmacılar: Yiğit Bener – Masis Kürkçügil

Tarih: 25.07.2015

Saat: 17:00

Yer: Kuloğlu Mah. Kocaağa Sok. Güneş Han No:1/2 Beyoğlu/İstanbul

Etkinlik Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/events/1628979650675767/