kentmitingi
 

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması olarak bugün (23 Aralık), 28 Aralık Marmara mitingi ile ilgili bir basın açıklaması düzenledik. Basın açıklamamızda söylediklerimizi bir kez daha ve hiçbir karışıklığa meydan vermeyecek biçimde vurgulamak istiyoruz:

 

Miting örgütlenme komitesi olarak İstanbul Valiliğine Kadıköy Meydanı’nda “kürsülü bir miting” düzenlemek üzere “bildirimde” bulunduk. İstanbul Valiliği bu bildirimimize, Kadıköy Meydanı’nın miting alanı olmadığı; İstanbul’daki miting alanlarının Maltepe Dolgu alanı ve Yenikapı Dolgu alanı olduğu yanıtını vermiştir. Kuzey Ormanlarını ve tüm Marmara’yı tehdit eden 3. Havalimanı inşaatını sürdüren Cengiz İnşaat tarafından yapılan Maltepe Dolgu alanı ve Tarihi Yarımada’nın siluetini bozan Yenikapı Dolgu alanı, kente ve doğaya karşı işlenmiş suç örnekleri olarak, etkinliğimizin özü bakımından kullanımımıza uygun değildir.

 

Bu durum karşısında 28 Aralık Marmara Kent ve Doğa mitingi örgütlenme komitesi, 28 Aralık günü Kadıköy’de, miting kürsüsü kurmak için gereken bildirimin aksine, herhangi bir resmi izne ve bildirime tabi olmayan Anayasal bir hak olan “kürsüsüz kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması” hakkımızı kullanma kararı almıştır.  Yasal izne tabi olmadığı için “yasaklanması” da söz konusu olmayan buluşmamız, 28 Aralık Marmara Kent ve Doğa Buluşması adıyla gerçekleştirilecektir.

 

Büyük Marmara Buluşması için 28 Aralık Pazar günü saat 12.00’da şarkılarımızla, stantlarımızla Kadıköy-Bahariye’de bir şenlik havasında buluşup, Kadıköy Meydanı’nda düzenleyeceğimiz kitlesel basın açıklamasıyla taleplerimizi dile getireceğiz. Etkinliğimizle ilgili diğer ayrıntılar yarın (24 Aralık Çarşamba) saat 19.30’da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapacağımız miting toplantımız sonrasında yaygın biçimde kamuoyuna duyurulacaktır.

 

Bizler ellerimizde dövizlerimiz; dilimizde şarkılarımız ve sloganlarımızla; taleplerimizin meşruluğuyla, Validebağ’da, Yırca’da yaşamı savunduğumuz tarzda; 28 Aralık’ta Kadıköy Meydanı’nda şenlikli bir buluşmayla yaşamı ve özgürlüğü savunacağız. Tüm İstanbul halkını, saat 12.00’da Kadıköy-Bahariye’de il dışından gelecek konuklarımızla bir araya gelerek Büyük Marmara Kent ve Doğa Buluşmamıza katılmaya çağırıyoruz.

 

İSTANBUL KENT SAVUNMASI- KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

28 ARALIK MARMARA KENT VE DOĞA BULUŞMASI ÖRGÜTLENME KOMİTESİ

(23 Aralık Salı- 18.00)