906039_940215566058484_7727983206451669702_o

 

Paris’teki katliamla ilgili NPA’nın (Nouveau Parti Anticapitaliste – Yeni Antikapitalist Parti) açıklaması:

 

Paris’te cuma akşamı gerçekleşen ve 120’den fazla ölü ve onlarca yaralıya neden olan korkunç saldırılar, bu kör şiddet, isyanı ve öfkeyi ateşliyor. NPA olayın kurbanlarının acısını paylaşır ve yakınları ile dayanışma içindedir. Halkı hedef alan bu öldürücü saldırılar, hiçbir suçu olmayan kurbanlar yaratan bu dram korkunçtur. Paris’in merkezindeki bu aşağılık barbarlık, François Hollande ve hükümetinin kararı doğrultusunda Suriye’yi bombalayan Fransız Hava kuvvetlerinin, aynı derecede kör ve daha da öldürücü şiddetine verilmiş bir yanıttır. İslam Devleti’ne (IŞID) ve cihatçı teröristlere karşı mücadele amacındaki bu bombardımanlar, aslında Rusya’nın müdahalesi ve bombardımanlarıyla birlikte, Suriye halkına karşı yapılan zulümün başlıca sorumlusu Diktatör Esad rejimini korumak içindir.
 
Burada da, terör altında yaşamaya veya hayatları pahasına kaçmaya  mahkum edilmiş olan sivil halklar birinci derecedeki kurbanlardır.
 
Emperyalist barbarlık ile İslamcı barbarlık birbirini besliyor ve bütün bunlar petrol kaynaklarını kontrol etmek için.
 
Acınası konuşmasında Hollande, canlı yayında duygularını kontrol edemez hale geldi ve Cumhuriyet üzerine birkaç söz geveledi.  Ülkeyi savaşa sokan ve bu dramda büyük sorumluluk taşıyan bu zat “güven” istedi. Bölgede olağanüstü hal ilan eden Hollande, temel özgürlükleri ayaklar altına alan bu şeyin bir yanıt olduğunu düşündü. Sarkozy tarafından da hemen desteklendi. Böylelikle bundan böyle, siyasi otoriteler kamusal toplanmalarını yasaklayabilecek ve basını kontrol edebilecek.
 
Bir kez daha, bu barbarca şiddet dalgasının birinci dereceden sorumluları ulusal beraberliğe çağırıyor. Öfke ve isyanı durdurmak ve bu dramatik durumu lehlerine çevirmek için çalışıyorlar. Bunun için hali hazırda günah keçileri de var, Müslümanlar. Bizler, savaşın sorumluları ile, burjuvazi ile, Hollande, Sarkozy ve Le Pen ile herhangi bir milli birliği reddediyoruz. Bizler demokratik hakların tehdit edildiği bir zamanda, terörizmle mücadele örtüsü altında, “Cumhuriyet’in değerleri adına” yapılan devlet ırkçılığını kınıyoruz. Olağanüstü Hal’in kaldırılmasını talep ediyoruz.
 
Savaşlara ve teröre verilecek tek yanıt, kökenleri, derilerimizin renklerini, dinleri, sınırları aşarak, sessiz kalmamızı, itaat etmemizi isteyenlere karşı beraber mücadele etmek ve barbarlığı üreten kapitalist sisteme bir son vermek için işçilerin ve halkların birleşmesidir.
 
Terörizme son vermek için, çokuluslu şirketlerin hakimiyetinde halkların servetini yağmalamayı sürdürmeyi amaçlayan emperyalist savaşlara son vermek, Fransa’nın şu an özellikle Suriye, Irak ve Afrika’daki mevcut askeri birliklerini geri çekmeye zorlamak mecburiyetindeyiz.

 

Montreuil, 14 Kasım 2015