coal-miners-strike-poland

 

İşçilere ateş açılmasına HAYIR!
 
Devlet kurumlarının göstericilere karşı kullanılmasına HAYIR!

 

12 Şubatta mahkeme Jastrzębie Madencilik Şirketi’ne karşı binlerce işçinin yaptığı grevin yasa dışı olduğuna karar verdi. Aynı gün Jastrzębie-Zdrój şehrinde madencilerin eşleri ve çocukları madencilere destek için bir gösteri düzenlediler.

 

Hükümet 16 gündür süren direnişi  kırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Madencilerin üzerine saldıkları çevik kuvvet polisleri acımasızca ve hukuka aykırı şekilde biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırıyor. Yirmiden fazla madenci yaralı. Bazılarının durumu ağır. Diğer yandan da savcılar protestoyu düzenleyenler hakkında şirketi mali zarara uğratmak suçundan takibat başlatıyorlar. Suçlananlar arasında yedi yıl önceki “Budryk” grevinin öncülerinden sendikacı Krzysztof Łabądź da var.
 
Madenciler, şirketi batma noktasına getiren genel müdür Jarosław Zagórski’nin kovulmasını istiyorlar. Devlet, madenin yarıdan fazla hissesine sahip ve bu talebe sıcak bakmıyor. Madenciler ve aileleri ise kararlı. İşlerine sahip çıkmanın yanı sıra Polonyalı işçilerin protesto hakkı için mücadele veriyorlar.
 
Avrupa’daki tüm sendikalara ve sivil toplum kuruluşlarına sesleniyoruz: Mücadelemize destek olun ve bize destek mektupları gönderin. Ancak Yunanistan örneğinde olduğu gibi uluslararası bir dayanışmayla neoliberal diktayı kırabiliriz. Ancak birlik olursak halk karşıtı saldırıların karşısında durabiliriz.

 

Bogusław Ziętek

Bağımsız Sendika “Ağustos 80″ Başkanı

 

Destek mektuplarınızı bu adrese gönderebilirsiniz:>> darekzal74@gmail.com

 

 

Ne olmuştu?
 
Grev, 28 ocakta JSW (Jastrzebie Mining Company)’nin CEO’su Zagorowski Jaroslaw’ın “Budryk” madeninden 9 sendikacıyı başka bir maden firması olan KW madencileri ile dayanışma grevi örgütledikleri için işten çıkarması ile başladı (KW – Kompania Weglowa madencilik şirketi – 4 madeni kapatıp madencileri işten çıkarmak isteyen Avrupa’nın en büyük madencilik şirketi – Bütün Silezya halkının desteği ile grev başarılı oldu: 17 Ocakta imzalanan anlaşma ile, madenlerin hiçbiri kapatılmadı ve hiç bir madenci işten çıkarılmadı. Hükümet grevdeki işçilere ve onlarla dayanışma içinde olanlara karşı herhangi bir baskı uygulamayacağı konusunda garanti verdi). CEO, iki yıl önceki JSW’nin özel bir şirkete dönüşmesi sırasında imzalanan toplu sözleşme ile görevden alınmıştı. İşten çıkarılanlar arasında “Ağustos 80” sendika lideri olan ve 2007-2008’de JSW’ye karşı yapılan 46 günlük greve katılan Krzysztof Labadz’da var.
 
Bütün sendikalar, grevi destekledi ve örgütledi – “Solidarnosc”, ZZG (OPZZ’nin madencilik dalı) FZZ (Sendikalar Forumu), WZZ “Sierpien 80” (Bağımsız Sendika “August 80”), “Kadra” vs. Bölgedeki 5 ana sendika tarafından bir sendikalar arası grev komitesi oluşturuldu.
 
Müzakereler, eski başbakan yardımcısının ara buluculuğuyla ve CEO’nun yokluğunda fakat yönetimin anlaşmaya ayak dirediği bir atmosferde yürütüldü. Talepler: Fazla mesainin iptali (müzakerelerde prensip olarak anlaşılan ancak henüz imzalanmayan) ve toplu sözleşmeye saygı (kısmen mutabakata varılan ancak henüz imzalanmayan), işçilerin görmek istemedikleri ve daha az paraya mülklerine el koyabilmek için şirketi batırmakla suçladıkları CEO Jaroslaw Zagorowski’nin işten çıkarılması.
 
Çarşamba günü JSW’nin genel merkezinin dışında toplanmış olan madencilere plastik mermilerle ateş açıldı: Bazıları ciddi olmak üzere 20 kişi yaralandı. Polis saldırdığında madenciler “Polis! 1981 Kasım’ını tekrarlamak istiyorsun!” diye bağırdı (Polonya’da Stalinist rejime karşı işçilerin oluşturduğu sendika olan “Solidarnosc”a karşı mücadele eden General Jaruzelski’nin darbesine gönderme yaparak). Polisin ateş açtığını gösteren videolarda, madencilerin toplandığı ve şarkı söylediği, polisin ateş açması için hiçbir sebep bulunmadığı görülüyor.
 
https://www.facebook.com/video.php?v=669643963153352&set=vb.100003232629300&type=2&theater

 

Saflaşma çok ciddi boyutlarda: Perşembe günü eylem yapan madenci aileleri (kadın ve çocuklar), aç kalsalar da yollarından dönmeyeceklerini söylediler. 19 madenci açlık grevine başladı. Şirkete göre greve katılan 5000’den fazla madenci var ancak madenler kapatılmadı, zira çoğu işçi 16 gün süren grev boyunca maaş almadan geçinebilecek durumda değil.

 

Gliwice mahkemesi grevi illegal ilan etti ve grev liderlerini (kovulan 9 tanesi de dâhil olmak üzere) JSW’nin bir kaç milyon avro olduğunu söylediği zararını ödetmekle tehdit etti. En çok tehdit edilenlerin arasında Krzysztof Labadz da var.
 
Perşembe günü Boguslaw Zietek Polonya Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Bizler, devletten daha güçlü olan haydutlar, hırsızlar ve mafyalar ülkesinde yaşıyoruz.” dedi. Bu sözler durumun vahametini ortaya koyuyor.