russs

BASKIYA KARŞI DAYANIŞMA!
Rusya’daki sol örgütlerin dünyanın her yanındaki yoldaşlarına çağrısıdır

İki ay önce biz Rusya’daki sol örgütlerin temsilcileri olarak dünyanın her yanındaki yoldaşlarımızı dayanışmaya çağırdık. Rusya’daki benzeri görülmemiş siyasi baskıya karşı dayanışma faaliyetlerinin gerekliliğini söyledik.

Maalesef bugün bu çağrı hala güncelliğini koruyor. Bu siyasi ‘dava’nın kapsamı 19. yy. sonundaki Rus Narodniklere karşı olan polıtıkayı anımsatıyor. ‘06 mayıs 2012 olayları’ndan bu yana 20 kişi gözaltına alınmıştır. Şu an gözaltında olanlar: Akimenkov Vladimir, Arhipenkov Oleg , Barabanov Andrey,Bahov Fedor, Belousov Yaroslav, Duhanina Aleksandra, Zimin Stepan, İlya Guşçin, Kavkazskiy Nikolay, Kamenskiy Aleksandr, Kovyazin Leonid, Kosenko Mihail, Krivov Sergey, Lebedev Konstantin, Luzyanin Maksim, Lutskeviç Denis, Polihoviç Aleksey, Razvojaev Leonid, Savelov Artem.

Açılacak davaların amacı , şimdiki siyasi rejime karşı olan toplumun çoğunun siyasi mucadele iradesini kırmak ve siyasi muhalefeti ( buyuk kısmı sol görüşleri olan) seri olarak yok etmek.Rusya Soruşturma Komitesi (Sadece Putin’in kontrolünde olan bir kurum), herşeyin,sıradan insanlar ve tanınan muhalif siyasetçilerinin katıldığı büyük protesto eylemlerinin bir komplo olduğunu göstermeye çalışıyorlar. 10 ocak 2013 tarihinde iki ceza davasının birleştirileceği açıklandı . ‘Kitlesel kargaşa’ (19 kişi tutuklandı, 2 kişi sınır dışına çıkmama emri aldı, yaklaşık 10 kişi Rusyanın dışında saklanmak zorunda) ve şimdi gözaltında olan Konstantin Lebedev, Leonid Razvozjaev ve Sergey Udaltsov yoldaşlarımıza karşı «kargaşa organizasyonu» davasında yargılanacak.

Devlet tarafından suçlananların listesi durmadan büyüyor. 7 şubat tarihinde 24 yaşındaki İlya Guşçin tutuklandı. Diğer davalılar gibi ‘kargaşa’ya katılmak ve polise şiddet kullanmakla suçlanıyor. Bundan önce 17 ocak tarihinde Rotterdam’da siyasi sığınması verilmeyen ve Rusya’ya geri gonderilecek olan Aleksandr Dolmatov intihar etti.

9 şubat tarihinden önce sınır dışına çıkmama emri olan Sergey Udaltsov mahkeme tarafından ev hapsine gönderildi. Yani evin dışındaki neredeyse kimseyle iletişim kuramıyor ve bunun en küçük ihlali onu hapse gönderir.

Bunun dışında Kremlin’den yönetilen soruşturma ve mahkeme suçlananlara bazen onların hayat ve sağlıklarını tehdit eden baskı uyguluyor.

Geçen sene 10 haziranda tutuklanan Sol Cephenin militanı Vladimir Akimenkov’un (1987 doğumlu) doğuştan göz hastalığı var ve gözleri gittikçe kötüleşiyor . Bu hastalık hapis şartlarında ilerliyor ve tamamen körlüğe götürebiliyor. İnsan hakları aktivistleri ve avukatlar mahkemeyi insan haklarını ihlal etmemeye çağırıp, hapis cezasının ev hapsine çevrilmesini defalarca talep ettiler. 3 binden fazla kişi aynı taleple dilekçe imzaladılar. Ama mahkeme ve soruşturma komitesi dilekçeleri görmezden geldi. Ve şimdi Akimenkov’un tutukluluk süresi 6 marta kadar uzatıldı.

Diğer suçlanan Mihail Kosenko (1975 doğumlu) askerlik yaparken psikolojik bozukluklar yaşamış. Kosenko hapiste ilaçlardan ve normal tedaviden mahrum kalıyor. Ve mahkemeden once bırakılmak yerine Kosenko hapishane şeklindeki hastanede ‘zorunlu tedavi’ye gönderecek.

Leonid Razvojaev (1973 doğumlu),Sol Cephenin koordinatörü, bilinmeyenler tarafından Ukrayna’dan kaçırılıp Moskova’ya teslim edildi. Bu kaçırmadan sonra baskı ve işkence altında ifadeler imzaladı. Sonra bu ifadelerinden vazgeçti ama soruşturma onları diğer davalılara karşı hala kullanıyor. Şu an Razvojaev Sibirya’da İrkutsk şehrindeki hapishanede bulunuyor. Avukat ve akrabalarıyla görüşme imkanları sınırlanıyor.

Martta mahkemenin başlaması bekleniyor. Mahkeme planlı bir şekilde devlete karşı komplo yapılmak istendiğini ıspatlamaya çalışacak. Tüm davalılar bu komplonun katılımcıları olarak gösterilecek. Bu mahkemenin, ne tarafsız ne adil olacağını düşünüyoruz. Onlarca insanın hayatını etkileyecek bu davaların sonucu (Rus Ceza Kanuna göre davalar 8 yıla varan cezalarla sonuçlanacak), medyada komplo histerisi ve yeni baskıları meşrulaştıracaktır.

Türkiyeli yoldaşlarımızın bizimle dayanışması mücadelemiz için oldukça önemlidir. Utanç verici mahkeme öncesinde 28 şubat – 3 mart tarihlerinde, ülkenizdeki Rusya Federasyonun elçiliği veya herhangi temsilciliği önünde protesto eylemleri yapmanız, insan hakları kurumlarını etkilemeniz, Rusyadaki muhalefete karşı yapılan baskıyla ilgili gerçek bilgileri yaymanız çağrısında bulunuyoruz.

Dayanışma eylemi hakkındaki haberleriniz ve diğer tüm bilgi ve sorular için:

solidarityaction2012@gmail.com
Rusya Sosyalist Hareketi
Sol Cephe
Rusya Anarşistleri