Filmesayan

 

Her ayın 8’inde düzenlediğimiz kadın toplantılarında bu ay, 20. yüzyılın en tanınmış Ermeni kadın entelektüelinin hayatını, eserlerini, diaspora ve Ermenistan bağlamında anlamaya çalışan bir belgesel olan “Zabel Yesayan’ı Bulmak”ı izleyeceğiz. Yesayan’ın hayatındaki önemli dönüm noktaları; doğup büyüdüğü İstanbul, Paris’te üniversite yılları, evliliği, çocukları, 1909 Adana Katliamı’nı araştırma ekibine katılması, 1915 Soykırımı’ndan kaçışı, Kafkaslar ve Ortadoğu’da 1915 sonrasında yetimleri toplamak ve hayatta kalanların yaşadıklarını kayda geçirmek için yaptığı çalışmalar, Sovyet Ermenistanı’na göçü ve 1937 sonrasında Stalin rejim tarafından sürgün edilip, bilinmeyen bir yerde öldürülmesine dair ailesinin anlatımları, devlet arşivleri, kendi yazdıkları, fotoğraflar ve ses kayıtları, edebiyat eleştirmenlerinin eserleri üzerine yaptıkları yorumlarla bir araya getiriliyor.
 
12 kitabı ve sayısız makalesi bulunan Yesayan’ın 1934 yılında kaleme aldığı başyapıtı “Silahtar’ın Bahçeleri”, günümüzde bile, İstanbul’daki günlük yaşamı yansıtan en etkileyici otobiyografik eserlerden biridir.
 
Film daha önce Yerevan, İstanbul, Beyrut, Londra, Berlin, Michigan, New York, Toronto ve daha birçok şehirde gösterildi.
 
 
Yönetmenler: Talin Suciyan, Lara Aharonian
Süre: 41 dk.
Yapım Yılı: 2008
Dil: Ermenice
Altyazı: Türkçe

 
 

Tarih: 08.04.2015

Saat: 19:30

Yer: Kuloğlu Mah. Kocaağa Sok. Güneş Han No:1/2 Beyoğlu/İstanbul

Etkinlik Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/events/444187209069180