Brezilyalı politik aktivist, siyah, queer, feminist ve Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL) üyesi, yoldaşımız Marielle Franco, ırkçılığın ve eşitsizliğin hakim olduğu bir ülkede korkusuz bir savaşçıydı. Marielle ve şöförü Anderson Gomoes’in katledilişi dünya çapında yankılandı.

“Siyah bir kadın olmak, her zaman direnmek ve hayatta kalmak demektir” sözleri ile mücadele gücünü ortaya koymuş ve savunucusu olduğu Brezilya’nın “ötekileri” için Rio De Janeiro kent meclis üyeliğine seçilmesi üzerinden henüz 18 ay geçmişti.

Nüfusun yarısından fazlasının siyah ya da melez olduğu bir ülkede Brezilyalı orta yaş, beyaz erkek politikacıların karşısında Maré isimli faveladan çıkmış, yoksulların, siyahların, kadınların ve LGBTİ’lerin hakları için mücadeleye atılmıştı. Son dönemde ise polis şiddetine ve paramiliter karakterdeki mafyayla mücadelede öne çıkmıştı.

Ölümünün 7. Gününde Rio de Janeiro sokaklarını dolduran yüzbinler saldırıyı protesto etti. İsyanı ve cesareti ile yoksulların umudu olan Marielle her zaman yaşayacak!

#MarielleVive