Uluslararası Kadın Grevi, uluslararası bir feminist dalganın parçasıdır ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlar gerici siyasi güçlere karşı savaşmakta, en fazla baskıya maruz kalanlar ve sömürülenler için ayağa kalkmaktadırlar.

Peş peşe üç yıldır yapıldığı üzere, yeni uluslararası feminist dalga bu 8 Mart’ta da bir küresel seferberlik günü çağrısında bulundu: 8 Mart 2018 İspanya’daki beş milyon ve aynı yıl İtalya ve Arjantin’deki yüzbinlerce grevcinin yaptığı gibi tüm ücretli çalışanlar için yasal grevler; çalışmaya ilişkin hak ve korumalarından yoksun olan kadınlar için fiili grevler, bakım işlerinde çalışanların ve ücretsiz emekçilerin grevleri; öğrenci grevleri, boykot, yürüyüş ve sokak ablukaları.

Peş peşe üç yıldır, kadınlar ve queer kişiler, kadın cinayetleri ve her türlü toplumsal cinsiyet şiddetine karşı, kendi bedeni üzerinde karar hakkına sahip olmak,  güvenli ve ücretsiz kürtaj hakkına erişim, eşit işe eşit ücret hakkı , özgürleşmiş bir cinsellik için harekete geçtiği gibi aynı zamanda duvarlara ve sınırlara, kitlesel tutuklamalara, ırkçılığa, İslamofobiye ve antisemitizme, yerli halkların mülksüzleştirilmesine, ekosistemlerin tahribatına ve iklim değişikliğine karşı dünya çapında başkaldırmaktadır.

Peş peşe üç yıldır, feminist hareket, bizlere dağılmakta olan bir dünyada daha iyi bir gelecek için umut ve perspektif veriyor. Yeni uluslararası feminist hareket, yalnızca coğrafi olarak değil, siyasi olarak da, Güney’de şekillenmiştir ve çatışmalı her bölge tarafından beslenmiştir. Bu hareketin, anti-sömürgeci, ırkçılık karşıtı ve anti-kapitalist olmasının nedeni budur.

Genel bir kriz zamanında yaşıyoruz. Bu kriz kesinlikle yalnızca ekonomik değil; aynı zamanda politik ve ekolojiktir. Bu krizde söz konusu olan geleceğimiz ve hayatımızdır. Gerici siyasi güçler büyümekte ve kendilerini bu krize çözüm olarak sunmaktadır. ABD’den Arjantin’e, Brezilya’dan Hindistan’a, İtalya’ya ve Polonya’ya, aşırı sağ hükümetler ve siyasi partiler duvar ve sınır çitleri dikiyor, LGBTQ + hak ve özgürlüklerine saldırıyor, kadınların bedensel özerkliklerini inkâr ediyor, tecavüz kültürünü destekliyor ve bunu “geleneksel değerlere” dönüş ve baskın etnik grubun çıkarlarını koruma adına yapıyor. Bu güçlerin neoliberal krize verdikleri cevap, krizin temel nedenlerine inmek değil, içimizdeki en çok baskı altında ve sömürülmüş olanı hedeflemektir.

Yeni feminist dalga, aşırı sağın yükselişindeki ilk savunma hattıdır. Bugün kadınlar birçok ülkede gerici hükümetlere direnişe öncülük etmekteler.

Eylül 2018’de, “Ele Não” hareketi, şu anda aşırı sağın insanlık için planlarının bir sembolü ve Latin Amerika’daki gerici hareketlerin bir katalizörü haline gelmiş Jair Bolsonaro’nun adaylığına karşı çıkmak için milyonlarca kadını bir araya getirdi. Protestolar Brezilya’da ve tüm dünyada üç yüzden fazla şehirde gerçekleşti. Bugün Bolsonaro, yoksullara, kadınlara ve LGBTQ + ve siyahi topluluklara karşı bir savaş yürütüyor. Zalim bir sosyal güvenlik reformu geçirdi ve silah kontrol yasalarını esnetti. 2018 yılında dünyanın en yüksek kadın cinayeti rakamlarına sahip bir ülkede cinayet sayısı fırlamıştır, ki katledilen kadınların %70’i siyahidir. 2019’da 126 kadın cinayeti meydana geldi. Brezilya feminist hareketi bu saldırılara karşı gelmekte, 8 Mart’ta ve Marielle Franco’ya karşı siyasi suikastın yıldönümü olan 14 Mart’ta tam da Bolsonaro’nun oğulları ile cinayetten sorumlu milislerden biri arasındaki güçlü bağ hakkında bilgiler ortaya çıkıyorken, harekete geçmeye hazırlanmaktalar.

Benzer şekilde, İtalya’daki Non Una Meno hareketi de bugün sağcı Kuzey Birliği’nin ve Beş Yıldız hükümetinin kadın düşmanı ve göçmen karşıtı politikalarına karşılık veren tek örgütlü harekettir. Arjantin’de kadınlar, Macri hükümetinin sağcı neoliberal politikalarına karşı direnişe öncülük etmişlerdir. Şili’de, feminist hareket, yerlilerin mücadelelerinin kriminalize edilmesine ve aynı zamanda çok pahalı olan eğitim sisteminin sistematik cinsiyetçiliğine karşı savaş veriyor.

Feminist hareket aynı zamanda uluslararası dayanışmanın ve uluslararası girişimlerin anlamını yeniden keşfediyor. Geçtiğimiz aylarda Arjantin feminist hareketi, yeni feminist dalganın yeniden icat ettiği uluslararası dayanışma pratiğine atıfta bulunmak için “Feminist Enternasyonal” adını kullandı. İtalya gibi birçok ülkede feminist hareket, görüşlerini, analizlerini ve pratik deneyimlerini paylaşmak ve daha iyi bir koordinasyon sağlamak için uluslararası toplantıların gerekliliğini tartışıyor.

Tarihsel boyuttaki küresel bir kriz karşısında, kadınlar ve LGBTQ + bireyler mücadeleyi yükseltmekte ve küresel bir tepki ortaya koymaktadır. Barbarlığa doğru tam hızla gitmeye devam eden, yaşadığımız gezegende insanlığı savuracak olan kapitalizm trenini durdurabilecek acil durum freni olabilmek için önümüzdeki 8 Mart’tan sonra, hareketimizi bir adım öteye götürmeye ve uluslararası toplantıların ve hareketlerin meclisleri için çağrı yapma zamanı gelmiş bulunuyor.

Nuria Alabao (Gazeteci ve Yazar, İspanya)
Cinzia Arruzza (%99’un Feminizmi: Bir Manifesto Eşyazarı)
Monica Benicio (İnsan hakları aktivisti  ve Marielle Franco’nun partneri, Brezilya)
Tithi Bhattacharya (%99’un Feminizmi: Bir Manifesto Eşyazarı)
Julia Cámara (8 Mart Eyalet Koordinatörü, İspanya)
Jupiara Castro (,Núcleo de ConsciênciaNegra,  Brezilya)
Lucia Cavallero (Ni Una Menos, Ajantin)
Veronica Cruz Sanchez (İnsan hakları aktivisti, Mexico)
Angela Y. Davis ( Critical Resistance kurucusu , ABD)
Marta Dillon (Ni Una Menos, Arjantin)
Zillah Eisenstein (Uluslararası Kadın Grevi, ABD)
Luna Follegati (Filozof ve Aktivist, Şili)
Nancy Fraser (%99’un Feminizmi: Bir Manifesto Eşyazarı)
Verónica Gago (Ni Una Menos, Arjantin)
Sonia Guajajara (Articulaçãodos Povos Indígenas, Brezilya)
Kavita Krishnan (Tüm Hindistan ilerici kadın derneği)
Andrea MedinaRosas (Avukat ve aktivist , Meksika)
Morgane Merteuil (feminist aktivist, Fransa)
Tatiana Montella (Non Una diMeno, Italya)
Justa Montero (Madrid Feminist Meclisi, İspanya)
Antonia Pellegrino (Yazar ve aktivist , Brezilya)
Enrica Rigo (Non Una diMeno, Italya)
Paola Rudan (Non Una diMeno, Italya)
Amelinha Teles (SãoPaulo Kadınlar Birliği, Brezilya)

Çeviri: M. D.

Kaynak: https://www.versobooks.com/blogs/4259-beyond-march-8th-toward-a-feminist-international