kentsavunmasıkurulus

 

İstanbul şehrini yağmaya karşı savunan direniş odakları arasındaki iletişimi, güç birliğini ve dayanışmayı güçlendirecek bir koordinasyon düzlemi yaratmak amacıyla oluşturulan İstanbul Kent Savunması’nın kuruluşu ilan edildi.  Kuzey Ormanları Savunması , Kent Hareketleri, Park  Forumları ile çok sayıda mahalle derneği, çevre örgütü ve Gezi direnişi sonrasında İstanbul’un dört bir yanında ortaya çıkan kent dayanışmaları  27 Haziran 2014 saat 11.30’da Makina Mühendisleri Odası’nda İstanbul  Kent Savunması’nın kuruluşunu ilan etmek için bir araya geldi.

Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması, Şehir Plancıları Odası, Kent ve Hukuk Komisyonu’nun katıldığı basın açıklamasında çeşitli meslek odaları, dernekler ve dayanışmalar da söz alarak İstanbul Kent Savunması’nın kuruluşuna dair düşüncelerini bildirdiler.

 

GEÇMİŞİNE VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKARAK BU KENTİ SONUNA KADAR SAVUNMALIYIZ!

İstanbul Tabip Odası adına konuşan Ümit Şen;  suyuna, toprağına, geçmişine ve geleceğine sahip çıkarak kentin sonuna kadar savunulması gerektiğini vurgularken, Kadıköy Kent Dayanışması’ndan Eymen Demircan ise otobüs duraklarının yerlerinin bile halka sorulacağı zamana dek mücadeleye devam edileceğinin altını çizdi.

 

YEREL YÖNETİMLERE VE STRATEJİK PLANLAMALARA DAHİL OLUNMALI!

İstanbul Kent Savunması’nın  vereceği hukuki  mücadele hakkında konuşan Kent ve Hukuk Komisyonu’ndan Avukat  Zülfiye Yılmaz; belediyelerin 5 yıllık staratejik  planlamalarını ilk 6 ay içinde takip etmenin ve bu sürecin içine dahil olmanın önemini vurgulayıp bu sürecin bitmesine 3 ay kaldığının altını çizdi.  Avukat  Can Atalay ise hukukun teneke gibi yamulmasını seyretmek yerine bu durumla her şekilde mücadele etmek gerektiğini belirtti.

 

HİÇBİR MÜCADELE RASLANTISAL DEĞİLDİR!

Hiçbir mücadelenin raslantısal olmadığını ve asla bıkkınlık kabul etmediğini belirten Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği ‘nden  Mustafa Cevdet Arslan;  Amasya Dayanışması’na da selam göndererek sözlerine son verdi.

 

GEZİ DİRENİŞİ’NİN EN YENİ ÇOCUĞU” İSTANBUL KENT SAVUNMASI İSTANBUL’U SAVUNMAYA ÇAĞIRIYOR!

Basın toplantısında okunan bildirgede şu ifadelere yer verildi:

-Sermayenin tarım alanlarımızı ve su havzalarımızı mahveden, suyumuzu kirleten talanına karşı savunmaya  çağırıyoruz.

-Karadeniz’den Küçükçekmece’ye İstanbul’un tüm ormanlarını yok edecek, su kaynaklarını kurutacak 3.Köprü, 3.Havalimanı, Yeni İstanbul gibi mega-yağma projelerine karşı savunmaya çağırıyoruz.

-Riskli alan, riskli bina,2-B kararlarıyla kurulu düzenleri yerle bir edilen,sürgün edilen, borçlandırılan, evini, mahallesini, kaybetme kabusu yaşayan tüm mahallelileri sağlıklı, güvenli, güvenceli, doğayla ve insanla barışık bir konutta ve kentte yaşama hakkımızı almak için savunmaya çağırıyoruz.

-Haydarpaşa, Haliç gibi üretimden ve hizmetten uzaklaştırılan alanlarımızı, Emek Sineması ve AKM gibi kentsel belleğimizi oluşturan kültürel yapıları, meydanları ve yaşam alanlarımızı yağmalayan; okullarımızı, hastanelerimizi kent dışına süren; ulaşım, eğitim, sağlık, kültür, sanat haklarımızı gasp eden, özelleştiren kentsel politikalara itiraz eden tüm İstanbulluları, ortak toplumsal çıkarlarımızı temel alan yeni bir kent mücadelesi için ortak-kamusal haklarımızı savunmaya çağırıyoruz.

-Birimize yapılmış bir saldırıyı her birimize yapılmış sayıyoruz. Her birimizi ve hepimizi her gün, her an, her sokakta, her meydanda, her parkta örgütlenip, her birimizi ve hepimizi güçlendiren bir mücadeleyi büyütmek için  İstanbul’u Savunmaya Çağırıyoruz!

 

Katılımcıların katkıları ve basın mensuplarının sorularına verilen cevapların ardından basın toplantısı sona erdi.

 

https://www.facebook.com/IstanbulKentSavunmasi

 

Basın toplantısı metnimiz ve kuruluş bildirgemizle şu ana kadarki imzacı kurumlar listesi ekte. Bildirge imza vermek isteyenler için imzaya hala açık; ancak yaptığımız tartışmalar sonucunda vardığımız karar, savunmanın eski tip bir “platform” değil, Gezi sonrası ortak bir direniş ve koordinasyon düzlemi olması gerektiği yönünde ve ortak çalışmalarımızı “İstanbul Kent Savunması” imzasıyla sürdürmek yönünde olduğundan, verilen imzalar bir ilk onay ve birlikte çalışma taahhüdü niteliğindedir:
“İstanbul senin, İstanbul Kent Savunması sensin!”

Herkese sevgiler

 

İKS – BİLDİRGE

İKS – İMZACI KURUMLAR

İKS – BASIN AÇIKLAMASI