25kasımfıtrat

İşçi cinayetleri yetmedi, kadın hakları da fıtrat meselesi haline geldi! Tam da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün öncesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları neyle karşı karşıya (ve neye karşı) olduğumuzu bir kez daha ortaya koydu. Bu ‘erk’ek şiddetini bir kez daha protesto ediyor ve ona boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz!

AKP iktidarı, kadını aileye hapseden, çocuk zihinleri boyunduruk altına alan, kadına yönelik şiddeti normalleştiren hatta teşvik eden, tecavüzü bile haklı gösteren politikalarını üretmeye devam ediyor. İktidar ağzını her açtığında ya bir “fıtrat” ya da yalan kusuyor. Ağzını her açtığında, kadınların kanları eline biraz daha bulaşıyor. Bizzat sorumlusu olduğu katliamları Allah’a havale edivermek bütün iktidarların “fıtratında” var. Oysa bizlere dayattığınız fıtrat, sadece sefaleti ve ölümü meşru kılıyor.

Biz kadınlar “inançlı insan şiddet uygulamaz” yalanını da iyi biliyoruz. Her inanç ve milliyetten, her sınıfsal kökenden ve toplumsal kesimden erkekler, hem de yüzyıllardır, kadınları öldürüyor, şiddet saçıyor, tecavüz ediyor.

Kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklılıklar üzerinden eşitliği reddetme demagojisine de aşinayız. Bu temelde bir “eşdeğerlik” aldatmacasına karnımız tok. Fıtrat masalınızı kabul etmiyoruz! Her alanda eşitlik talep ediyoruz! Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz!

İktidarın ısıtıp ısıtıp ortaya sürmeyi pek sevdiğinin aksine anneliği reddetmiyoruz, anneliğin ve ailenin “doğal olarak” kadınları tutsak etmesine karşı mücadele ediyoruz!

Gelin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü gece yürüyüşünde buluşalım ve kimliklerimizi, bedenlerimizi, varlığımızı gasp eden her baskıya karşı bir kez daha sesimizi yükseltelim!

Yaşasın kadın dayanışması!

 

25 Kasım Gece Yürüyüşleri Programı:

İstanbul: 25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla 19.00’da Taksim Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş yapılarak geleneksel gece yürüyüşü

Ankara: Ankara Feminist Kolektif’in 25 Kasım akşamı saat 21:00’da Yüksel Caddesi’nde gece yürüyüşü ve sabaha kadar nöbet; Mamak Zülfü Kadın Yaşam Parkı’nda 19.30-20.00 toplanma.

İzmir: 25 Kasım Salı günü Saat 19.30’da Alsancak Garı önünde toplanma

Antalya: 25 Kasım Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla 19.00’da meşaleli yürüyüş

Trabzon: 25 Kasım Salı Postane önünde 17.30’da buluşma, Meydan Park’ta basın açıklaması, skeç, oturma eylemi

Antakya: 25 Kasım Salı 17.00’da KESK önünden Yeraltı Çarşısı’na yürüyüş ve basın açıklaması

Kocaeli: 25 Kasım Salı Merkez Bankası önünde 18.00’da buluşma İnsan Hakları Meydanı’na yürüyüş, tiyatro gösterimi ve müzik dinletisi