Tayyip Erdoğan’ın ‘Her kürtaj bir Uludere’dir’ sözlerinin ardından AKP hükümeti ve yandaşlarının kadın düşmanı söylemleri artarak sürüyor. ‘Çocuğunu öldüreceğine kendini öldürsün’, ‘tecavüz sonucu hamile kalanlar da doğursun, devlet bakar’ gibi kadın bedenine ve kimliğine yönelik kadının kendi bedeni ve yaşamı üzerinde söz söyleme hakkını hiçe sayan saldırılar, Haziran ayında meclis gündemine getirilmesi planlanan kürtaj yasağı sürecinin bir parçası. Bu saldırılar arttıkça Türkiye’nin her yerinde biz kadınların tepkisi de katlanarak büyüyor. Geçtiğimiz hafta Ankara’dan İzmir’e, Eskişehir’den Antalya’ya binlerce kadın, “bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir”, “benim bedenim, benim kararım”, “kürtaj benim seçimim, cinayet senin yöntemin” sloganlarıyla sokaklara çıktık, çıkmaya devam edeceğiz.  Bu mitinglerin yanı sıra ‘Kürtaj Haktır, Karar Kadınların’ diyen kadınlar olarak 8 Haziran Cuma günü pek çok ilde eş zamanlı olarak eylemler gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin dört yanında saat 20.00’den itibaren örgütlü/örgütsüz kadınlarla. tek pankartlı, imzasız dövizlerle yapacağımız eylemde sabaha kadar nöbet tutacağız. Eyleme çağrımızdır:

 

Sevgili Kadınlar,
Bizler, Kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için Türkiye’nin her yerinde bir araya geliyoruz. Polis müdahalesiyle karşılaşıyor, tartaklanıyor, gözaltına alınıyor ama ısrarla, çoğalarak bedenlerimize, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

 

Karşı çıkıyoruz. Çünkü kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir. Sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Kürtaj yasağı kadınları “merdiven altlarında” ölüme terk etmek, daha çok kadını kaybetmek demek olacağı için karşı çıkıyoruz.

 

Karşı çıkıyoruz. Çünkü bedenimiz, cinselliğimiz ve doğurganlığımız başbakan ya da koca ya da hoca, hiç kimse tarafından denetlenemez. Kilise-Mutfak-Çocuk ya da 3 -5 çocuk ya da Fıtrat-Yaradılış diyerek bizi eve göndermeye ve hapsetmeye yeltenen bıyıklı siyasetçilerin yüzlerce yıllık tahayyüllerine karşı çıkıyoruz.

 

Karşı Çıkıyoruz. Çünkü Kürtaj değil Uludere katliamdır. Günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde öldürülmesi katliamdır. Kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği, yaşam haklarının değil dini referansları bile muğlak olan “cenin haklarının” dillere pelesenk edilmesine karşı çıkıyoruz.

Bizler, 8 Haziran Cuma akşamı Kürtaj Haktır, Karar Kadınların demek üzere buluşuyoruz.

 

İstanbul ’da; Galatasaray Meydanı’nda saat: 20:00 -23:00 arası oturma eylemi.
Adana’da; 19:30’da 5 Ocak Meydanı’nda buluşma ve İnönü Parkı’na yürüyüş ve orada 23:00’e kadar oturma eylemi.

İzmir’de; 19:00’da Fuar Lozan kapısında buluşma, Kıbrıs Şehitlerine yürüyüş ve orada oturma eylemi.
Çanakkale’de; 19:00 – 19:45 arası Salı Pazarı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş. 24:00’de kadar orada oturma eylemi
Antalya’da; 19:30-20:30 arası, Attalos’ta oturma eylemi.
Sinop’da; 19:30’da KESK Lokali’nde buluşma ve Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyüş ve orada 20:00-21:30 arası oturma eylemi.
Ankara, Bursa, Antalya , Bodrum, Trabzon, Van, Diyarbakır, Hatay, Ayvalık, Söke, Eskişehir, Mersin ve daha birçok ilde daha eş zamanlı yürüyüş ve oturma eylemleri yapılacaktır. (saat ve mekânlar gün içerisinde belli olacaktır.)

 

Hepinizi bizimle birlikte karşı çıkmaya, yasakçı, denetçi, kadın düşmanı politikalara yol vermemeye çağırıyoruz.

İletişim: kurtajhaktirkararkadinlarin@gmail.com