İçindekiler
Çevirmenin Notu
1. Aile ve Okul
2. Profesyonel Devrimci
3. İlk Devrim
4. Gericilik Dönemi
5. Yeni Yükseliş
6. Savaş ve Sürgün
7. Yıl 1917
8. Halk Komiseri
9/10. İç Savaş
11. Karanlıktan Troyka’ya
12. İktidar Yolu

Ek Bölümler
1. Thermidorcu Gericilik
2. Kinto İktidarda

Ek: Rus Devriminin Üç Anlayışı

20 Ağustos 1940’ta Troçki, katilinin kendisine getirdiği elyazması bir kitabı okumak üzere başını öne eğdiği sırada, katil tarafından kafasının arkasına bir dağcı kazması vurularak öldürülmüştür. Bu yüzden bu kitabın bazı bölümleri tamamlanamamıştır.
1905 ve 1917 devrimlerinin Petrograd Sovyeti Başkanı, 1917 devriminin Dışişleri ve Savaş Halk Komiseri Troçki sürgün yıllarında Lenin biyografisini yazarken Stalin hakkında da bir kitap yazmaya başlar.

“Bu siyasi biyografiyi yazarken kendim için saptadığım amaç, bu türden bir kişiliğin nasıl oluştuğunu, bu kişinin olağanüstü bir rol üstlenme hakkını zorbalıkla gasp ederek iktidara nası geldiğini göstermektir. İşte bu nedenle yazar, hakkında hiçbir şey, ya da nerdeyse hiçbir şey bilmediği zaman sürecince Stalin’in yaşamını ve gelişimini izlerken, birbirinden bağımsız olayların, küçük ayrıntılarını, tanıklıkların titiz bir çözümlemesini yapmaya özen gösterdi; bu arada, son dönemleri değerlendirirken, olayların en azından önemli olayların yeterince bilindiği varsayımıyla, sentetik bir özetlemeyle yetindi”