Saray iktidarı dün sabah Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş HDP’li eş başkanlarını görevden aldı ve yerlerine adeta AKP il başkanları gibi çalışan valilerini yerleştirdi. Seçileli henüz beş ay olmamış ve Kürt halkının büyük desteğiyle bu makamlara gelmiş belediye başkanlarının kayyumla devrilmesi açık bir şekilde darbedir. AKP 15 Temmuz sonrasında OHAL başlığı altında uygulamaya koyduğu darbeci yönetim zihniyetini, 6 Mayıs’ta YSK eliyle, 19 Ağustos’ta ise İçişleri Bakanlığı marifetiyle devam ettirmektedir.

Şurası açıktır ki, sistematik bir yağma ve talan düzeneği dışında hiçbir meşru zemine dayanmayan Erdoğan ve AKP, iktidarını koruyabilmek için derin devletin elinde büyüyen faşist/karşı-devrimci odaklar olan MHP ve Aydınlıkçılarla siyasi ortaklığa mahkumdur. Bu cephenin ayakta kalabilmesinin tek yolu ise daha fazla darbe, daha fazla baskı ve hukuksuzluktur.

6 Mayıs darbesine, koşulsuz-şartsız şekilde karşı koyan sosyalistlerin ve demokratik güçlerin, 19 Ağustos darbesine karşı da çekincesiz bir şekilde HDP’nin yanında yer alması tarihsel bir sorumluluktur. Savaş tamtamları altında meşrulaştırılmaya çalışılan bu darbe, gazetecilerin hapse atılmasının, grevlerin yasaklanmasının, işçilerin sendikasızlaştırılmasının, onbinlerce insanın KHK’lar eliyle işsiz bırakılmasının, eylem ve gösteri hakkının fiilen yasaklanmasının ve benzer birçok hukuksuzluğun bir devamıdır. Bütün bu saldırılarda ortak bir amaç vardır, o da burjuvazinin ve AKP bürokrasisinin sınırsız sömürü ve talanına dayanan Saray rejiminin teşkili ve devamlılığıdır. Diğer mücadele alanlarını da güçlendirmek ve Saray rejimini geriletmek için şimdi HDP’nin yanında durma zamanıdır!

Sosyalist Demokrasi için Yeniyol