16 Nisan 2015, Tuzla –

 
Biz, Tuzla merkezli deterjan Fabrikası DITA çalışanları, özelleştirmelerle, sömürüyle ve talanla Bosna-hersek sanayisini yok eden bir dalgaya karşı mücadele ediyoruz. İki yılı aşkın süredir fabrikamızı makinelerin ve demirbaşların talan edilmesine karşı gece gündüz koruyoruz.
 
DITA’nın özelleştirilmesi yozlaşmış siyasetçilerin, yargının ve gerekli özeni göstermeyip fabrikanın yeni sahiplerine, fabrikaya asla ulaşmayan, usulsüz krediler sağlayan bankaların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde hukuksuzluk hüküm sürmektedir: Sabıkalı seçkinler ceza yasasında mali ve ticari suçların yargılanmasını engelleyen yasa değişiklikleri yaptılar. Yasallaştırılan hırsızlıklar bizi temel insan haklarımızdan mahrum bırakmıştır. 40 aylık maaşımızın tutarını aşan alacaklarımızın birikmesi bizi aç ve muhtaç bıraktı. Sağlık hizmeti için ödeyecek paramız olmadığından aile fertlerimiz gözlerimizin önünde öldü.
 
Şimdi de iflas süreci başlamış durumda. İşçilerin hakları verilene ya da fabrikanın işlerliğine kavuşması için yatırımlar yapılana dek iflas sürecini yönetenleri tanımamakta ve fabrikanın işgalini sürdürmekte kararlıyız. Artık kritik bir noktaya geldik. Dışarıdan destek alamazsak polis müdahalesine barikatlarda göğüs germekten başka çaremiz kalmayacak.
 
Uluslararası sendikal hareketi acilen maddi manevi desteğe çağırıyoruz.
 
DITA işçileri
Emina Busuladžić, Grev Komitesi Başkanı
Dževad Mehmedović, Sendika Temsilcisi

 
İletişim: [email protected]