bbbb4893-11f0-4da7-84c3-f254364c5b39

 

Syriza’nın seçim zaferi Troyka tarafından dayatılan ve 2008’den beri sağcı olsun veya solcu olduğunu iddia etsin tüm Yunan hükümetleri tarafından uygulanan kemer sıkma politikalarının Yunan halkı tarafından reddedildiğini ifade etmektedir.

Atina sokaklarında ve tüm ülkede yaşanan devasa halk sevinci bu politikaların (ücretlerinin ve emekliliklerinin düşmesiyle, kamu hizmetlerindeki kesintilerle ve işsizlikle) sonuçlarına maruz kalanların bu seçim sonuçlarıyla kendilerini bir zafer elde etmiş hissettiklerini gösteriyor.

Şimdi karşımızdaki mesele, bu ilk aşamanın, muazzam bir yoksullaşma yaşamış olan Yunan halk sınıflarının yaşam seviyesinin düzelmesinde somut sonuçlar ortaya koymasını sağlamaktır. Bu, hızla borç konusunda bir moratoryum ilan edilmesini gerektirir. Avrupa Birliği’nin ve uluslararası sermayenin diğer temsilcilerinin Yunan halkının iradesi karşısında kendi iradelerini dayatamamaları için tüm Yunan radikal solunun, Antarsya ve KKE için oy verenler dahil olmaz üzere, ortak bir mücadele çerçevesinde seferber olması gerekmektedir.

Avrupa’da ve tüm dünyada Yunan halkının mücadelelerini desteklemek ve Avrupa Merkez Bankası’ndan ve Avrupa hükümetlerinden Yunanistan’ın borcunun iptalini talep etmek için harekete geçmeliyiz.

Dördüncü Enternasyonal Bürosu’nun Sekretaryası

Paris

26 Ocak 2015