3715

 

Stathis Kouvelakis* –

 

Syriza’nın sol kanadı partiden ayrıldı, Yunan parlamentosunun üçüncü büyük grubu oldu
 
Bu sabah erkenden (21 Ağustos), partinin sol parlamento grubundan 25 SYRİZA milletvekili “Halkın Birliği” adı altında yeni bir grup yarattı. Bu milletvekillerinin çoğu sol platforma bağlı bulunuyordu, ama Zoe Kostantopoulou’ya [1] yakın çalışan Vangelis Diamantopoulos ya da Rachel Makri gibi diğer vekillerin bazıları da katıldı.
 
Bu Yunan politikasında büyük bir gelişme olduğu gibi Yunanistan’daki ve uluslararası düzeydeki radikal sol için de öyle.
 
Üç şeyi vurgulamak gerekiyor.
 
Birincisi, “Halkın Birliği” radikal solun 13 örgütünü yeniden gruplaştıracak yeni politik cephenin adıdır. Bu 13 örgüt, 13 Ağustos’ta yayımlanan Hayır Cephesi kuruluş çağrısına imza koyanlardan oluşuyor. Haliyle bu cephe Yunan radikal solu içinde yeniden şekillenişin ilk somut sonucudur; son 5 yılın derslerinden, SYRİZA’nın iktidar deneyiminden ve bunun feci sonuçlarından çıkan yeniden şekillenişin.
 
Ama cephenin hedefleri bundan bile daha kapsamlı. Cephe, kendilerini ille de solun bir parçası olarak tanımlamayan ancak kemer sıkmayla, memorandumla ve yeni memorandumda “troykanın kurallarının yenilenmesiyle”savaşmak isteyen, toplumsal güçlere bir ifade sağlamış oldu.
 
İkincisi, cephenin hedefi hem şubat seçimlerinde hem de 5 Temmuz referandumundaki  “hayır”la ifade edilen politik tutumu kurumsallaştırmaktır.
 
Ana programatik hatları, memorandum ve kemer sıkma politikaları ile ilişkiyi kesmek, tüm özelleştirmelerin reddi ve (banka sisteminden başlayarak) ekonomideki stratejik sektörlerin toplumsal kontrol altında kamulaştırılması, Yunan borcunun büyük kısmının iptali (geri ödemenin derhal kesilmesinden başlayarak), ve daha geniş bağlamda, güçler dengesini işçilerin ve halk sınıflarının lehine değiştiren ve ülkenin, ekonominin, ilerici yeniden inşası için yol açan bir dizi radikal önlemdi.
 
Son felaketin gösterdiği gibi, bu hedeflerin avro bölgesinden çıkılmaksızın ve Avrupa Birliği’nin kurumsallaşmış politikalarının tamamı kırılmaksızın gerçekleştirilemediği fazlasıyla ispat edildi. Cephe aynı zamanda Avrupa’da ve enternasyonal düzeyde ortak amaçlar doğrultusunda birleşik bir uluslararası bir mücadele, NATO’dan çıkışı, Yunanistan ve İsrail arasındaki anlaşmaların iptalini destekleyecek ve emperyalist savaşlara ve müdahalelere radikal biçimde karşı çıkacak. Bu geçiş programı yirmi birinci yüzyıl sosyalizmi perspektifi içinde yer alacak.
 
Üçüncüsü, bu yeni parlamento grubu (Halkın Birliği) şimdi neo-Nazi partisi Altın Şafak’tan önce Yunan Parlamentosu’nun üçüncü büyük grubu oldu. Yani ilerleyen birkaç günde Halkın Birliği’nin lideri Panagiotis Lafazanis, anayasal taahhüde göre üç gün süreyle bir hükümet oluşturmak için yetki alacak. [2]
 
Çipras hükümetinin istifasının ardından, bu yetki parlamentonun ikinci partisi ana sağ muhalefet Yeni Demokrasi’ye geçti. Bu süre aralığı daha öncekinin yanı sıra geniş bir tartışma ve kemer sıkma ve memoranduma karşı mücadele etmek isteyen toplumsal güçlerin seferberliğini tetiklemek için Halkın Birliği tarafından kullanılacaktır.
 
Oldukça etkili olması beklenen parti programı ve Yunan solunun önde gelen şahsiyetlerinden alacağı tam destek, önümüzdeki hafta başında yayımlanacak.

 

* Stathis Kouvelakis: King’s College London’da politik teori dersleri veriyor. Daha önce SYRIZA merkez komitesinde yer alıyordu.

 

Dipnotlar:
 
[1] Zoe Kostantopoulou, SYRİZA üyesi ve Yunanistan Meclis Başkanı. Parti içerisinde oldukça etkili bir isim olan Konstantopoulou, Çipras’ın kemer sıkma dayatmaları karşısında geri adım atmasına karşı Lafazanis ile beraber en sert muhalefeti yaptı. Halkın Birliği içerisinde yer almayan Konstantopulou’nun SYRİZA’dan ayrılacağına kesin gözle bakılıyor. (Çev.)
 
[2] Yazının yayımlandığı 21 Ağustos’ta hükümet kurma yetkisi henüz Halkın Birliği’ne verilmemişti. Daha sonra Lafazanis’e yetki verildi ancak hükümet kurulamadı. (Çev.)

 

(Bu yazı sendika.org sitesinden alınmıştır)