Muasır medeniyetler seviyesine hızla yükselmekte olan Türkiye, ustalık döneminde AKP ile uzayı fethediyor ve uzaya karşı olan bir grup genç, füzeyi protesto için ODTÜ’de olaylar çıkartıyor!Yandaş medyanın temsilcilerinden ATV, ODTÜ de 18 Aralık’ta gerçekleşen direnişi böyle adlandırdı. Ana akım medyanın öbür müdavimleri de pek farklı bir tutum içerisinde değillerdi. Çoğu haber, füze fırlatma butonuna basan Erdoğan’ı an be an gösterirken birkaç metre ötede ileri demokrasinin neferleri kampüsü gaza boğuyor, bombaları öğrencilere nişanlayıp ODTÜ’yü savaş alanına çeviriyorlardı.

2. ODTÜ çıkarmasına Erdoğan bu sefer hazırlıklı gelmişti; 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç, 3600 polis! Başbakan sanki sefere çıkmış padişah gibi işgal topraklarına “yoğun güvenlik önlemleri” altında giriyordu. Bütün bunlara karşın, üniversite öğrencileri, muhalefetin son derece sönümlendiği bir dönemde önemli bir direniş göstermiş durumda. Zira polis o meşhur orantısız gücünü öğrencilere göstermekten kaçınmadı ve onlarca öğrenci sadece yaralanmakla kalmadı, bir arkadaşımızın durumu kafasına isabet eden bombadan dolayı ciddiyetini halen korumakta.

ÜNİVERSİTELERDE KAZAN KAYNIYOR!

Öğrencilerin maruz kaldığı şiddetin ardından ODTÜ rektörlüğü, polis şiddetini kınayan bir açıklama yaptı. Ertesi gün, 20 Aralık’ta, Eğitim-Sen’in “Şiddet varsa, polis varsa, ders yok” çağrısıyla pek çok öğretim görevlisi ve öğrencinin katılımıyla ders boykotu ve basın açıklaması yapıldı. Bir sonraki gün ise 12 öğrenci evlerinden gözaltına alındı. Başbakanın olaylardan duyduğu rahatsızlığı belirtmesinin akabinde medya, YÖK ve yandaş rektörler bayrağı polisten devralarak direnişin yalnızlaştırılması ve itibarsızlaştırılması için iktidarın kapısında yarışa giriştiler. Muktedirler haklı direnişin meşruiyetini kaba güçle ortadan kaldırabileceklerini zannediyorlar!

Ustalık dönemiyle birlikte iktidar, tüm gücünü kullanarak muhalif sesleri her ortamda bastırmaya devam ediyor. Totaliter AKP rejimi, üniversitelerle, kadınlarla, işçilerle, ezilen halklarla, HES hareketiyle ayrı uğraşıyor, neoliberal politikalarını hepsine dikte etmeye çalışıyor. Önümüzdeki dönem muhalif hareketlere olan bu tahammülsüzlük şiddetle artacak, bizlere düşen direnişe devam etmek ve kıvılcımları ülkenin her bir yanına dağıtmaktır.

Selam olsun ODTÜ direnişine!