31 ocakÜniversiteleri piyasalaştırma ve üniversite çalışanlarını güvencesizleştirme projesi çerçevesinde işten atılan İTÜ asistanlarının işe iadesi,  yüksek lisans ve doktorayı tamamlamada azami süre uygulamasının durdurulması ve 33/a kadrosuna geçişlere keyfi biçimde karar veren ve keyfi biçimlerde oluşturulan değerlendirme kurullarının kaldırılması için 31 Ocak 2013 tarihinde YÖK önünde eylem düzenlenecek. İTÜ Asistan Dayanışması’nın eylem çağrısı şöyle:

 

İTÜ’den 31 Ocak Ankara-YÖK Eylemine Destek Çağrısı

İTÜ’de asistan kıyımı devam ediyor. YÖK’ten gelen bir görüş yazısına istinaden başlatılan işten çıkarmalar, başka gerekçeler de eklenerek büyüyor. Şu ana kadar 60’tan fazla asistanın işine son verildi ve bu sayı artmaya devam ediyor.

Azami süreyi tamamlayan araştırma görevlilerini, hiçbir esneklik tanımadan üniversiteden atan İTÜ Rektörlüğü, bu durumu fırsat bilip, süresi içerisinde tezini tamamlayan araştırma görevlilerini de işten atmaktadır. 33/a kadrosuna geçişler bilim dışı ölçütlere bağlanıp, üyelerinin nasıl seçildiği ve hangi nitelikleri incelediği belli olmayan değerlendirme kurulları oluşturulmuştur. Bu kurullar, nihai karar mekanizması olarak işlemekte ve 33/a kadrosuna geçirme yönündeki bölüm kurulları kararlarına rağmen işten çıkarmalara imza atmaktadır.

 

Yeni YÖK yasası uygulamaya konduktan sonra, tüm üniversitelerden çok sayıda araştırma görevlisinin ve öğretim görevlisinin işine son verilecek, büyük bir bölümü ise rotasyona tabi olacaktır. İTÜ Rektörlüğü’nün, yeni YÖK yasasının uygulamaya konmasını neden beklemediği kamuoyu tarafından anlaşılamamaktadır. Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi, asistan kıyımının nedeni YÖK’ün zorlaması ya da yasalar değil; İTÜ yönetiminin bu tür hukuksuz uygulamaların nasıl yapılacağını tüm üniversitelere gösterme ve YÖK’e yaranma çabasıdır. İTÜ’deki uygulamaların, yeni yasanın provası olduğu açıklık kazanmıştır.

İTÜ’deki hukuksuz, anti-demokratik ve bilim-dışı uygulamalara karşı direnişimiz üniversite kamuoyu tarafından haklı bulunmuş ve desteklenmiştir. Fakat İTÜ Rektörlüğü, kendi üniversitesinden yükselen sese kulaklarını tıkamış, hiçbir tartışma zeminine olanak vermeden asistanları işten çıkarmaya odaklanmıştır.

YÖK’e gidiyoruz: İşten atılan asistanların işe iadesi, azami süre uygulamasının durdurulması ve değerlendirme kurullarının kaldırılması için.

Bizim sorunumuz tüm üniversitelerin sorunudur. Tüm araştırma görevlisi arkadaşlarımızı ve hocalarımızı İTÜ’den yükselen sese kulak vermeye ve eylemimize destek vermeye çağırıyoruz.

İTÜ Asistan Dayanışması

 

Yer:       YÖK önü, Ankara

Tarih:    31 Ocak 2013 Perşembe

31 Ocak Perşembe sabahı 10:00’da toplanılacak, 12:30’da basın açıklaması yapılacak ve görüşme talebimiz karşılanana dek eylemimiz devam edecek.

 

İstanbul’dan Otobüs Hareket Saatleri

00:30     Taşkışla Yerleşkesi Önü

01:00     Kadıköy Salı Pazarı Önü